Výběr fotografa nejen na maturitní ples

Na co si dát pozor při výběru fotografa na maturitní ples?


  • Nakloněný horizont – vzniká tak, že fotograf nedrží fotoaparát při zmáčknutí spouště vodorovněrovně s podlahou. Fotky jsou pak natočená tak, že vodorovné linie se svažují na jednu, nebo druhou stranu.
  • Vyvážení bílé – zdá se ti, že na jedné fotografii je barva pleti příliš žlutá, na jiné modrá a na další zelená? To je hlavní projev špatně vyvážené bílé barvy (White Balance). Každý světelný zdroj (slunce, žárovka, zářivka, blesk, …) vydává světlo s jinou barevnou teplotou. To se pak projevuje u fotografa lajdáka tak, že na každé fotce má pleť jinou barvu.
  • Špatné zaostření – fotografie je zaostřená mimo hlavní objekt na fotografii. Ten je pak rozmazaný, jakoby rozpitý. Každá fotografie by měla být zaostřena na oči hlavního objektu. Pokud tak není a není to umělecký záměr, tak je to chyba. Každá taková fotka by měla být ihned smazána.
  • Špatná expozice – fotka je moc tmavá, nebo moc světlá. Vznikají na ní přepaly (bílá místa), nebo je podexponovaná (moc tmavá, až černá). Takové to fotografie vznikají jen z jediného důvodu – špatně nastaveného foťáku. Člověk co nezvládá nastavení by neměl chtít po lidech, abych mu něco platili.
  • Špatná kompozice – hlavní objekt na fotografi je moc malý, ale je vidět celý strop a lustr? Pak je jistě někde chyba, a to právě v kompozici. Na každé fotografii by mělo být jasné, co je hlavní objekt, ten by pak měl být nejlépe vidět, zaujímat největší prostor. S výjimkou umělecké fotografie. Častým mýtem mezi lidmi je, že když se fotí lidi, tak tam musí mít celé nohy, když se fotí portrét, tak tam musí být celé vlasy. To není pravda, záleží na zvolené kompozici. Neznamená to ale, že když je na fotce ušmiknutá půlka hlavy, že to je dobře – každý fotograf by si měl svoji kompozici umět obhájit.
  • Přehnaná postprodukce – ta se pozná snadno, fotografie vypadá dost nepřirozeně. Barvy jsou divoké, rohy jsou moc tmavé a celkový dojem z fotografie je zvláštní. Já osobně rád upravuju realitu, ale ne na úkor kvality. Každý má radši ze šerpování hezkou barevnou fotku i když si nezaplatili drahé osvětlení.

Chceš si vyzkoušet nově nabité znalosti?

Ukázky fotografií z plesu